معرفی انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته

معرفی انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته و تجهیزات حفاظتی سالهاست که در ایران وجود دارند در ابتدا خیلی نصب آن در بین مردم رایج نبود و ارگانها و سازمانها و بانک ها برای تامین امنیت بیشتر از آن استفاده میکردند

نصب دوربین مداربسته در اوایل ورود آن به بازار، دارای بار روانی زیاد بود و عوام به راحتی از آن استقبال نمیکردند.

همه کارکنان علاقمند به داشتن یک محیط خصوصی در فضای کاری خود هستند.  زمانیکه این  حریم خصوصی به مخاطره می افتد و همچنین ترس از کنترل مستمر توسط دیگران، از عوامل اصلی این مقاومت بود.

اما با توجه به مشکلاتی که در محیطهای کسب و کار مانند سرقت از مکانهای مختلف، نزاع بین کارکنان و … لزوم داشتن تجهیزاتی مانند  سیستمهای نظارتی را به یک الزام و نیاز اساسی  تبدیل نمود .

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع دوربین مداربسته  و تا حدودی نصب دوربین مداربسته آشنا کنیم

 

دوربین مداربسته و تاریخچه آن:

همزمان با پیشرفت تکنولوژی در جهان، تامین امنیت جان و مال مردم بیشتر و بیشتر شده است.

به نقل از مراجع معتبر دوربین مداربسته همزمان با سیستم های امنیت الکترونیکی متولد شدند .اولین گزارش حاکی از آن است که اولین دوربین مداربسته مربوط به سال 1913 میلادی از زندان هالوی می باشد که در آن از زندانیان بصورت مخفیانه فیلم ضبط شده بود.

فروشگاه دوربین مداربسته و کالای دیجیتال ویراپیک- virapick

اما گزارش موثق تر مربوط به سال 1321 شمسی ( حدود 80 سال قبل ) در آلمان می باشد که در عملیات پرتاب موشک های V2 ، تصاویر مربوط به آن تحت نظر قرار گرفت  این دوربین توسط کمپانی معتبر زیمنس آلمان تولید شده بود.

سومین گزارش در 1328 شمسی تولید سیستم های مداربسته “وریکون” در امریکا بود. در آن سالها بیشتر به عنوان نظارت در پایگاه های فضایی و ارسال تصویر از فضا استفاده می شد.

اولین دوربین مداربسته - ویراپیک
ویراپیک – virapick

اما در این سالها مشکلی برای همه آنها وجود داشت و آن عدم ضبط تصاویر بود. دوربین های تولید شده موجود فقط توانایی نمایش زنده تصاویر را داشتند و قادر به ضبط تصاویر دریافتی نبودند . در اوایل دهه 1970 میلادی کاست هایی با نام VCR برای حل این مشکل تولید شدند.
این تکنولوژی با اینکه در ابتدا دارای ضعفهای زیادی بود به نحوی که تمامی تصاویر سیاه و سفید و با کیفیت کمی بودند اما با این حال از استقبال زیادی از سوی کشورهایی همچون آلمان، آمریکا و انگلیس برای استفاده در سازمانهای دولتی خود و بانکهای مربوطه ،جایگاههای سوخت و ارگانهای نظامی و خیلی فضاهای دیگر شده بود بعدها کشورهای سوئد،کره جنوبی ،ژاپن، فرانسه و… از این سیستم استقبال فراوانی کردند

 

برخی مشکلات دیگر

دومشکل بزرگ در سیستم های نظارت تصویری مذکور نمایان بود

 1. در هنگام تاریکی هوا، عملا تصاویر دریافتی به دلیل نبود نور دارای کیفیت خوبی نبودند و در نهایت تصاویر به درد نمیخورد
 2. ظرفیت محدود ذخیره سازهای VCR  نیازمند خالی کردن یا تعویض مجدد دیسک های ذخیره ساز بود.

 

AXIS :

یکی از کمپانی های بزرگ که توانست نقطه عطفی در صنعت دوربین مداربسته بوجود باورد شرکت اکسیس سوئد بود این کمپانی در سال 1375 توانست اولین سری محصولات دوربین مداربسته تحت شبکه را تولید نماید اکسیس ( AXIS ) برای اولین بار دوربین های تحت شبکه را با بیس لینوکس روانه بازار کرد. این دوربین ها دیتا را بر اساس استاندارد های HTTP  و RTSP ارسال می کردند.

اولین محصولات تولیدی دوربین مداربسته از نوع آنالوگ بوده که بر بستر کابل کواکسیال نصب و راه اندازی میشدند که در  دهه 1370 شمسی وارد بازار ایران شده و در سازمانهای دولتی نصب شدند.

 

اکسیس

 

 

 

انواع دوربین‌ مداربسته از نظر تکنولوژی ساخت

1- تکنولوژی آنالوگ قدیمی(CVBS)

دوربین مداربسته آنالوگ ، انتقال تصاویر دریافتی بر بستر کابل کواکسیال می باشد در اینگونه دوربین ها، واحد کیفیت تصاویر تی وی لاین می باشد.

اعدادی مانند 420 ، 480 ، 540 و … تعدادی از این رزولوشن های آنالوگ هستند که نسل آنها در حال حاضر منسوخ شده است. برای بدست آوردن کیفیت تصویر و یا رزولوشین دوربین مداربسته، باید خطوط افقی و عمودی در تصویر را در هم ضرب نمود و به رزولوشن دوربین رسید.

بالاترین میزان کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ 720 تی وی لاینی نهایتا در حدود 0.5  مگاپیکسل بوده است. یعنی بهترین تصویر آنالوگ قدیمی نصف یک دوربین 1 مگاپیکسلی رزولوشن داشته است.
بستر انتقال تصویر این دوربین ها، کابل کواکسیال می باشد که با نام RG59  بیشترین استفاده را دارد که در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

هنگامی که نور از منبع نوری به لنز می رسد، وظیفه سنسوردوربین تبدیل این نور به سیگنال الکتریکی می باشد. از آنجاییکه نور به عنوان سیکنال آنالوگ محسوب می شود زمانیکه سنسور دوربین نور  محیط را دریافت میکند آنرا به سیگنال دیجیتال تبدیل میکند  در واقع کار اصلی سنسور این است .

اما نکته مهم این است که سیگنال دیجیتالی مجددا باید در فرآیندی به سیگنال آنالوگ جهت ارسال تبدیل شود. بر بستر کابل کواسیال این سیگنال منتقل شده و در دستگاه ضبط کننده، ضبط می شود.

 

2-  تکنولوژی تحت شبکه (IP)

در ابتدا تعریفی ازداشته باشیم  سیگنال دیجیتالی ” سیگنال گسسته در زمان می باشد که احتمالا در یک زمان هایی مقدار ندارد” .مقدار این سیگنال صفر و یک است. حدود 25 سال قبل که این تکنولوژی روانه بازار نظارت تصویری گردید، مهمترین برتری آن کیفیت تصویر بالای آن بود. واحد کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته IP ، مگاپیکسل می باشد که از 1 تا 12 و حتی بالاتر نیز پیشرفت کرده است.

3- تکنولوژی HD

بصورت علمی در مورد دسته بندی  HD ، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این دسته نیز زیر مجموعه سیگنالهای آنالوگ می باشد. ما آن را به خاطر اهمیت و استفاده زیاد و منسوخ شدن دسته اول، از CVBS جدا می کنیم. خانواده تکنولوژی HD به چهار دسته تقسیم می شوند:

 •  دوربین مداربسته   HDTVI

  این تکنولوژی توسط کمپانی بزرگ هایک ویژن بوجود آمد و در حال حاضر کلیه محصولات HD این کمپانی را شمامل میشود واحد کیفیت تصویر مگاپیکسل می باشد که از 1 تا 12 مگاپیکسلی رنج محصولات آن می باشد.

 •  دوربین مداربسته  HDCVI
  این تکنولوژی نیز از نظر کیفیت در سطح بالای بوده و توسط  دیگر کمپانی قدرتمند چینی یعنی داهوا اختراع و روانه بازار شده است این محصولات انقلاب بزرگی در صنعت دوربین مداربسته داشته اند. واحد کیفیت تصویر دوربین CVI مگاپیکسل می باشد که از 1 تا 12 مگاپیکسلی رنج محصولات آن می باشد.
 •  دوربین مداربسته  AHD

تکنولوژی AHD بصورت انحصاری مانند هایک ویژن و داهوا در اختیار کمپانی خاصی نیست. در کشورهای جهان و هم چنین ایران این تکنولوژی توسط شرکت های زیادی تولید و عرضه می شود.

 •   دوربین مداربسته HDSDI

  این تکنولوژی از خانواده HD قدیمی ترین عضو آن می باشد که تفاوت های زیادی با بقیه دارد. اولا سیگنال این تکنولوژی آنالوگ نیست و بصورت دیجیتالی می باشد. ثانیا عمر آن بر خلاف سه مورد بالا بسیار کوتاه بوده است. زیرا علی رغم کیفیت به شدت بالای آن اما متراژ انتقالی سیگنال آن تا 80 متر بیشتر نبود و تجهیزات آن بسیار گران قیمت بودندو این بزرگترین نقطه ضعف آن بود. در حال حاضر مصرف آن در کشور ما و جهان به شدت کم و نزدیک به صفر می باشند.

 

انواع دوربین های مداربسته از نظر ظاهر بدنه و کیس آن

1-دوربین مداربسته دام  Dome

دوربین دام  به معنای گنبدی می باشد که اصولا برای نصب در زیر سقف و در فضای داخلی استفاده می شود.این دوربین به دوربین سقفی هم در برخی مقاطع نام برده می شود. نصب دوربین دام از نظر طراحی بسیار مناسب برای فضاهای داخلی بوده و طراحی آنرا به هم نمیزندو نسبت به دوربین بالت برای این محیط مناسب تر است در برخی مواقع به دلیل مشخص نبودن زاویه دید این دوربین ها، بار روانی آن در محیط بسیار بیشتر از دوربین بالت می باشد.

 

دوربین مداربسته دام - ویراپیک
دوربین دام ویراپیک

 

 

2- دوربین مداربسته بولت (Bullet)

دوربین بولت به معنای فشنگ استوانه ای می باشد که اصولا برای نصب در مکان های بیرونی outdoor و با شرایط آب و هوایی خشن تر استفاده می شود. به دلیل ظاهر تحت نظر بودن این مدل دوربین ها، بار روانی آنها بالاست و عامل بازدارندگی بیشتری به نسبت دوربین های دام دارد.

شکل و طراحی بدنه این دوربینها این امکان را میدهد که در فضاهای و زاوایای مختلف قابل نصب و تنظیم باشد

 

دوربین مداربسته بالت داهوا -ویراپیک
با ویراپیک هوشمند انتخاب کنید

3- اسپیددام چرخشی  PTZ

حتما تا دکنون در مراکز مختلف شهرها، خیابانها ، دکلهای بلند و … شما دوربینهای اسپید دام یا چرخشی را دیده اید این دوربینه ها قابلیت زوم کردن در فواصل طولانی را دارند.

این دوربین ها دارای قابلیت های مختلف کنترلی از جمله چرخش برنامه ریزی شده، زوم اتوماتیک و …. هستند که با اسکن های مختلف توسط موتور چرخشی آن باعث میشوند که مناطق بیشتر تحت پوشش اپراتورها قرار گیرند این دوربینها با توجه به امکاناتی که دارند دارای قیمتهای بالاتری نسبت به سایر دوربینها هستند

 

دوربین مداربسته چرخشی- ویراپیک virapick

حرف P از Pan به معنای چرخش دوربین حول محور افقی، حرف T از Tilt به معنای چرخش دوربین حول محور عمودی و حرف Z از Zoom به معنای زوم کردن تصویر دوربین می آید. به نسبت دوربین اسپیددام گردان PTZ مصرف کمی دارد و اصولا برای جاهای حساس بخصوص دولتی استفاده می شود.

 

4- باکس BOX

در ابتدای ورود CCTV به صنعت حفاظت الکترونیک این نوع دوربین ها بسیار طرفدار داشت. اما با گذشت زمان در حال حاضر مصرف این دوربین ها به شدت کاهش پیدا کرده است و شاید یکی از دلایل آن نداشتن دید در شب در اکثر آنها می باشد.

سازمانهای دولتی قدیمی تر و بانک ها از مشتریان اصلی این مدل دوربین ها بوده اند. همانطور که از ظاهر این دوربین ها مشخص هست، صرفا برای فضای داخلی قابل استفاده هستند.

اگر آنها در فضای باز باشند، شرایط آب و هوایی روی آنها موثر خواهد بود.از قابلیت های این دوربین مداربسته استفاده از انواع لنزهای زوم و یا وریفوکال برای فضاهای مختلف بود

دوربین مداربسته باکس-ویراپیک

در بسیاری از مکانها، برای استفاده از این مدل دوربینها، از کاورهای مخصوص برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و خاک استفاده میکنند به این کاورها اصطلاحا کاور صندوقی هم میگویند

5- دوربین مداربسته مخفی

طبق اصل 25 قانون اساسی هرگونه استراق سمع و نظارت بر زندگی دیگران خلاف قوانین و جرم محسوب می‌شود.

یکی از سوالات عمده مشتریان ما در مورد این دوربین ها می باشد. ما به هیچ وجه استفاده از این دوربین ها را پیشنهاد نمی کنیم و صرفا برای تکمیل اطلاعات در ادامه در مورد آنها توضیحاتی ارائه می دهیم.

تصویری هم که با استفاده از آن ضبط می شود، در مراجع قانونی قابل بررسی نیست و دارنده این دوربین مجرم محسوب می شود. برای نصب دوربین مخفی باید حتما مجوز رسمی وقانونی از مراجع ذی صلاح دارد.

 

دوربین های مداربسته مخفی که بصورت لامپی هم می باشند در حال حاضر شامل این اصل هستند و نصب و راه اندازی آنها جرم محسوب می شود.

دوربین مداربسته مخفی

 

 

6- دوربین مداربسته خانگی

در این سالهای اخیر دوربین های خانگی در حال ورود به بازار هستند. دوربین هایی که بیشتر برای نظارت و پرستاری از کودکان و افراد مسن در منازل استفاده می شوند.

دوربین های وایرلس به دلیل راه اندازی و کاربری ساده ، بدون نیاز به خرابکاری یا کابل کشی و صرفا با وصل نمودن آن به برق شهری و داشتن اینترنت وای فای در محل، به محبوبیت در بازار های خانگی رسیده اند.

تصاویر این دوربین ها روی موبایل قابل مشاهده می باشد و ذخیره تصاویرش هم روی یک کارت حافظه به سادگی امکان پذیر است.

دوربین مداربسته خانگی

قیمت دوربین مداربسته در بازار

در حال حاضر به خاطر شرایط خاص کشور ما، قیمت دوربین های مداربسته، دستگاه های ضبط تصاویر، هارد و کلیه تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین، در حال تلاطم و به صورت روزانه می باشد. ما فقط قصد داریم در مورد عوامل موثر در قیمت دوربین ها صحبت کنیم و دلیل پایین یا بالا بودن قیمت ها را بدانیم.

قیمت دوربین های مداربسته بر اساس تکنولوژی عموما از ارزان ترین به گران ترین به این شکل می باشد  هر چند قطعات الکترونیکی استفاده شده در آنها فاکتور اصلی قیمت گذاری می باشد.

– دوربین AHD  – دوربین HDCVI  – دوربین HDTVI  – دوربین IP

آیا این روند همیشگی می باشد؟ خیر.

نوع سنسور و پردازنده دوربین مداربسته از عوامل اصلی تاثیر گذار در قیمت آن می باشد  به عنوان دوربین AHD با داشتن سنسور تصویر سونی ارجینال قیمتش از دوربین HDCVI   با همان مگاپیکسل و مشخصات  بالاتر می باشد.

 

برندهای برتر دوربین مداربسته

سابقه شرکت های ارائه کننده و خدمات آنها از گذشته تا بحال می تواند به شما در انتخاب و خرید دوربینی که خیال شما را راحت کند، کمک کند.

برخی از برندهای برتر  جهان در حال حاضر در بازار ایران به علت بحث تحریم ها و تولید کالای ایرانی کمرنگ شده اند. برندهایی مانند اکسیس، اویجیلون، سونی ، پاناسونیک،موبوتکیس و بوش.

برخی دیگر از برندهای برتر چینی هستند که علاوه بر بازار ایران، بازار جهان را نیز در اختیار دارند. برندهایی مانند هایک ویژن، داهوا، یونیویو، مایلسایت، ویدئوپارک، تیاندی و … این برندها بر خلاف برندهای بالا دارای OEM هایی هستند که در بازار ایران در حال فعالیت هستند.

برخی دیگر از برندها نیز در اختیار تکنولوژی AHD می باشد که در این زمینه باید با وسواس بیشتر به انتخاب برند پرداخت.

همانطور که مطرح شد باید این تکنولوژی را از شرکتی خریداری کرد که سابقه درخشانی در این زمینه داشته و به آن می توان اعتماد کرد.

 

نتیجه گیری 

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی را از تاریخچه دوربین های مداربسته تا وضعیت بازار و برندهای آن خدمت شما ارائه دهیم. امیدوارم این مقاله تخصصی برای شما مفید بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد خرید دوربین مداربسته لطفا با کارشناسان ما در بخش فروش ارتباط برقرار نمایید

 

 

ارسال دیدگاه